Královská kanonie

premonstrátů na Strahově

Patří mezi nejstarší doposud existující kláštery premonstrátského řádu na světě. 

Něco málo

Historie

První doklady o existenci restaurace jsou dochovány již z 12. století. Ke svému věhlasu však došla až ve 14. století, kdy král Karel IV. přivezl do Prahy vinnou révu z Francie a premonstráti svým umem vypěstovali víno tak kvalitní, že se i přes nepřízeň místního počasí rovnalo chutí vínům francouzským. Byli za to Karlem IV. oceněni erbem, jehož odlitek visí v restauraci nad barem. Sám Karel IV. pak tyto sklepy rád navštěvoval, neboť jak je známo, dobrému vínu holdoval.

Návštěvu restaurace můžete spojit s prohlídkou věhlasné Strahovské knihovny či galerie a procházkou na kopec Petřín s rozhlednou.  Pokud chcete v Praze pobýt déle, doporučujeme využít služeb našeho boutique hotelu Questenberg, který se nachází v těsné blízkosti zahrad Strahovského kláštera.

V naší restauraci pobývala celá řada slavných osobností, státníků a umělců. Mezi něž patřili např. Alois Jirásek nebo Mick Jagger. Ke stálým hostům restaurace se za svého života zařadil i dramatik a první prezident České republiky Václav Havel.  Naši současní návštěvníci oceňují toto místo pro jeho výbornou kuchyni a příjemnou, klidnou atmosféru.

Strahovský
klášter
premonstrátů

Strahovský klášter je živý klášter, který vedle své duchovní činnosti spravuje i věhlasnou knihovnu a galerii. Strahovská knihovna Královské kanonie premonstrátů na Strahově se nachází pouze pár kroků od naší restaurace, přímo na nádvoří Strahovského kláštera, hned vedle kostela Nanebevzetí Panny Marie. Historická část knihovny ve svém fondu obsahuje přes 400 000 svazků.  Strahovská knihovna patří mezi nejnavštěvovanější kulturní památky České Republiky.

Nejstarší část dnešní knihovny, tak zvaný Teologický sál, vznikl v letech 1 671–1 674 podle návrhu a pod vedením Giovanniho Domenica Orsiho. V sále je uložena hlavně teologická literatura. Hlavní klenutý sál historické knihovny, nazvaný Filosofický sahá až přes dvě patra budovy. Nástropní fresku znázorňující duchovní vývoj lidstva namaloval roku 1 794 František Antonín Maulbertsch a jeho žák Martin Michl. Knihovnu a galerii lze navštívit jako běžný návštěvník od 9:00 – 12:00 a 13:00 – 16:45. Doporučujeme také návštěvu do knihovny s průvodcem. Tuto speciální prohlídku lze objednat na emailu erika@strahovskyklaster.cz.  

Our Family​

“Přál bych si, aby Vás návštěva Strahova potěšila na těle i na duchu, abyste se zde nechali inspirovat spiritualitou, krásou a uměním, a pozvali tak Boží milost, aby se dotkla vašeho srdce.“

Milí hosté, přejeme Vám krásný zážitek.

Daniel Peter Janáček,

opat strahovský

Dopřejte si pravý kulinářský
zážitek v originální restauraci

Strahovského kláštera

Zveme Vás na naše sezónní speciality! Nechte se okouzlit kuchyní země Koruny české. Nyní nás čekají hody – pochutnejte si na mladém telecím, na jarních bylinkách ze Strahovských zahrad nebo salátu ze zelených a hořkých listů.